Aktualności

28 listopada 2022

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska z nagrodą Brązowy BohaterON Publiczności im. Powstańców WarszawyOmenaa Mensah, prezeska Omenaa Foundation oraz Rafał Brzoska, prezes InPostu i founder Rafał Brzoska Foundation z nagrodą Brązowy BohaterON Publiczności. Została ona wyłoniona w głosowaniu internautów, którzy docenili działalność filantropijną Brzoski i Mensah w kontekście wsparcia Ukrainy.
 
Nagroda BohaterON to wyróżnienie dla tych, którzy „swoimi działaniami i autorytetem są w stanie porwać tłumy.” Trafia do przedsiębiorców, polityków, artystów, sportowców, pisarzy, dziennikarzy i innych osób wykonujących funkcje publiczne, które poprzez swoją działalność wpływają i inspirują społeczeństwo. 
Laureaci BohaterONa zostali wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – BohaterON Publiczności – internauci.

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska zostali nominowani za zorganizowanie największego prywatnego transportu pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Ukrainie. Nagrodę w ich imieniu odebrała Katarzyna Alińska, Managing Director Omenaa Foundation i Rafał Brzoska Foundation. W kategorii „Osoba publiczna” nagrody otrzymali także Marek Bukowski, Piotr Blak oraz Martyna Wojciechowska.
 
W kwietniu 2022 r. Konwój Polskich Serc ruszył na wschód do Charkowa. Pociąg składał się z 34 wagonów wypełnionych żywnością, lekami i innymi produktami pierwszej potrzeby. Władze lokalne rozdysponowały towary wśród najbardziej potrzebujących. 
Dzięki współpracy Rafała Brzoski z biznesmenami z różnych branż wiele produktów udało się zakupić z upustami po koszcie wytworzenia lub otrzymać całkowicie za darmo. 
 
– Nie ustajemy w apelach do międzynarodowych organizacji i firm, aby pomagali i nie byli obojętni na obecną sytuację oraz nie zapominali o wojnie, bo ta ciągle trwa. Mamy świadomość, że Ukraińcy walczą także o naszą wolność, więc pomoc – nie tylko militarna, ale i humanitarna, nie może zostać wstrzymana. Solidarność to broń, którą każdy z nas ma w swoich rękach. – mówi Rafał Brzoska. – Dziękujemy za to wyróżnienie. Takie docenienie motywuje nas jeszcze mocniej do dalszego działania. 
 
– Od początku wojny aktywnie angażujemy się w pomoc Ukrainie nie tylko jako przedstawiciele firmy i fundacji, ale osobiście. Chcemy pokazać, że biznes poza przelewem, może zaoferować potrzebującym konkretne działania. Tak jak w przypadku Konwoju. – twierdzi Omenaa Mensah – Warto dodać, że był jeszcze jeden Konwój, który pojechał do Obwodowego Szpitala Dziecięcego w Równem. Poza najpotrzebniejszymi artykułami, dostarczyliśmy w pełni wyposażoną karetką od Grupy Falck. 
 
Konwój humanitarny to jedna w wielu inicjatyw małżonków związana z pomocą mieszkańcom Ukrainy. W pierwszych tygodniach agresji Rosji na Ukrainę, flota InPost przetransportowała bezpłatnie ponad 6000 ton pomocy do ukraińskich miast. Te transporty realizowane były pro bono, a ich szacunkowy koszt, poniesiony przez InPost, przekroczył równowartość 2 mln euro. Z kolei Omenaa Foundation zainicjowała w Warszawie RiO Edu Centrum, ośrodek wsparci dla matek i ich dzieci uciekających przed wojną. Mają w nim zapewnioną opiekę terapeutów, prawników, naukę polskiego, szkolenia zawodowe, a dzieci zajęcia edukacyjne i opiekę wyspecjalizowanej kadry, złożonej głównie z Ukrainek.
Omenaa Foundation wsparła także szkolenia dla ukraińskich lekarzy i felczerów z zakresu medycyny pola walki. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu jakie przedstawiło Ministerstwo Zdrowia Ukrainy, polskie służby medyczne (Warszawski Uniwersytet Medyczny) zrealizowały szkolenia z ratownictwa taktycznego. Przeszkolonych zostało 500 osób. Zapewniliśmy lekarzom i fleczerom 500 apteczek taktycznych IFAK oraz sprzęt oraz nowoczesne fantomy na szkolenia. 
 
Dotychczas na prywatną pomoc Omenaa Mensah i Rafał Brzoska wydali ok 1,5 mln euro.