
O polskiej studentce i stypendystce Rafał Brzoska Foundation robi się coraz głośniej. 17 marca wystąpiła w programie „Wstajesz i weekend” na antenie TVN24, gdzie opowiadała m.in. o swoich marzeniach – przyznała, że „one cały czas rezonują gdzieś i tworzą się dalej”.
Martyna Łuszczek to studentka dwóch prestiżowych uczelni: amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W 2024 roku znalazła się w gronie 50 najlepszych studentów świata w konkursie Global Student Prize. To jednak nie jedyne jej osiągnięcie.
Niedawno miała przyjemność stanąć na scenie wyróżnionych w konkursie Polka XXI wieku jako najmłodsza laureatka i jedyna urodzona po 2000 roku, obok takich kobiet jak Otylia Jędrzejczak czy Dorota Kobiela-Welchman.
Opowiadając o swoich pierwszych osiągnięciach, wspomniała o projekcie „aqua collector” – urządzeniu do zbierania i utylizacji mikroplastiku z akwenów wodnych, które stworzyła w drugiej klasie liceum. – „Był to pierwszy i bardzo przełomowy moment w mojej karierze naukowej, gdzie bardzo dużo się nauczyłam – od projektowania, tworzenia innowacji i podejścia badawczego do tematu, który wówczas w Europie był nowy” – podkreślała.
Martyna wspomniała także o swoich pierwszych doświadczeniach zawodowych: od pomocy rodzicom na gospodarstwie rolnym, przez pracę jako kelnerka w domu weselnym, aż po staż w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po maturze podjęła współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji. Wcześniej była na stażu w GovTechu i szybko okazało się, że jej wiedza z zakresu cyfryzacji może być pomocna. – „Miałam przyjemność być najmłodszą w historii polską asystentką ministra cyfryzacji i prowadzić cyberlekcje w małych miejscowościach w całej Polsce” – wspominała.
Jedna z najlepszych studentek na świecie odniosła się także do sytuacji kobiet w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. – „Ja się śmieję, że jak weszłam do tego obszaru, to nauczyłam się mocniej ściskać dłoń, wchodząc do pokoju pełnego mężczyzn. Oni bardzo często chcą sprawdzać wiedzę kobiet, zanim przystąpią do jakichś dalszych dyskusji” – mówiła.
A przyszłość? „Z pewnością chciałabym zostać w Polsce. Moją największą inspiracją taką do działania zarówno w przestrzeni naukowej i biznesowej jest polski przedsiębiorca Rafał Brzoska, który też opiekuje się poniekąd moją karierą. Ja już zagwarantowałam, że w Polsce zostanę, bądź do Polski wrócę w momencie, w którym rozwinę swoje skrzydła. Na pewno będzie to miejsce, w którym będę chciała ten potencjał dalej wykorzystywać” – powiedziała.